WPA SVJETSKO PARA JUNIORSKO PRVENSTVO

World Para Athletics (WPA) Svjetsko juniorsko prvenstvo Nottwil 2019, održano je od 1.-4.kolovoza u Nottwilu,  poznatom švicarskom Centru za paraplegiju. Natjecalo se 350 para atletičara i atletičarki iz 40 zemlja. Naš atletičar Antonio Kosmat bio je član Hrvatske reprezentacije, a natjecao se u trkačkim disciplinama. Hrvatska je osvojila osam medalja, te zauzeli 13. mjesto u ukupnom poretku.

Iako nije donio nijednu medalju, ostvario je izvanredne sportske rezultate. U bacačkim i trkačkim disciplinama rezultat se je bodovao po Raza bodovima juniorske WPA tablice. Zbog smanjenog broja para sportaša, kategorije su bile spojene i plasman se bodovao po sportskom rezultatu i sam uspjeh ovisio je  broju natjecatelja u određenoj disciplini po kojoj su se rangirali.

Antonio je konkurirao sa 20-tak atletičara, dok je u bacačkim disciplinama bio dosta manji broj bacača i manja konkurencija, što je automatski dovodilo do boljeg plasmana. Tako da smo izrazito ponosni njegovim rezultatima.

Antonio je prošao klasifikaciju međunarodnog paraolimpijskog odbora (International Paralympic Commitee) IPC, te mu je dodijeljena kategorija T38 (CP) s time da se 2023. godine, mora ponoviti pregled, prije nego što postane senior. Ovo nam je bio zapravo i najvažniji korak, jer bez IPC licence ne može nastupati na svjetskim i europskim  para atletskim natjecanjima.

01.08.u spojenim kategorijiama T35-38, nastupio je u disciplini 200 m sa vremenom od 25,68 sek, osvojio 1022 boda po Raza tablicama, što premašuje juniorsku normu. U ukupnom poretku zauzeo je 11. mjesto.

03.08. također u spojenim kategorijama T35-38, natjecao se na 100 m sa vremenom od 12, 75 sek. U finalu C skupine došao je 3. a u ukupnom poretku zauzeo 10. mjesto sa 1003 boda. Osim što je prešao juniorsku normu, ostvario je i seniorsku normu za WPA, iako mu je 18 godina, što je pokazatelj njegove sportske spremnosti za nadolazeća natjecanja.

Također postavio je i dva državna rekorda u kategoriji T38 u disciplinama 100 i 200 m.

4.8. nastupio je u mješovitoj štafeti 4×100 m „Europan mixed“, bez podjele medalja, jer su timovi bili miješani, te se u tom slučaju ne dijele medalje. Samo je USA imala tri svoja tima sa njihovim atletičarima, dok su ostali timovi bili: jedan tim  Brazil-Portugal, Sout Africa mixed i naša Europan mixed.

Primopredaju smo vježbali svega nekoliko puta, tako da smo zadovoljni rezultatom, a prije svega i najvažnije, svi su je trčali po prvi puta, te na taj način stekli jedno novo iskustvo.  U prvoj predaji je bio Omar Bojčić (BIH) T11 koji je trčao sa vodičem Muhamedom jer je Omar slijep. Druga izmjena je bila Molly Hopkins (GB) T 46 koja je trčala na protezama na nogama, treća izmjena Antonio Kosmat T38 (CP) i četvrta izmjena Licija Mussinell (SUI) T54 koja je vozila formulu. Fenomenalnih 400 m odradili su za 56.12 s čime su osvojili 3. mjesto, od šest ekipa.

Vratili smo se u Samobor ponosni na ostvarene rezultate koji su postignuti u “zdravoj konkurenciji”.